![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Omawiany projekt ustawy o dopłatach do umów na budowę niektórych typów statków morskich proponuje wprowadzenie tymczasowego mechanizmu ochronnego dla polskich stoczni w formie dopłat do umów na budowę niektórych typów statków morskich. Dopłaty te mają być udzielane polskim stoczniom ze środków budżetu państwa przez Ministra Gospodarki i Pracy za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Projekt został przygotowany w konsultacji ze stoczniami oraz związkami zawodowymi.
Projekt ustawy z dnia 21 stycznia 2005 otrzymany z Ministerstwa Infrastruktury dyskwalifikuje kilka podstawowych błędów prawnych i merytorycznych ponieważ:
1. oparty jest o aktualną ustawę z 1996 roku, która w ocenie największych autorytetów prawa handlowego oceniona została jako cyt.: "przejaw deprecjacji z naruszeniem stabilności prawa spółek czyli regulacji o charakterze ustrojowym" ( Kodeks Spółek Handlowych, Komentarz, S.Sołtysiński, A. Szwajkowski, A.Szumański, J. Szwaja) (...)
Konferencja europejskiego Forum Przemysłów Morskich MIF odbywała się w Centrum Kongresowym Bremen, w dniach 25 - 26 stycznia 2005 r., (vide załącznik), jako ciąg dalszy Konferencji Krajowej niemieckiej. Gościem Konferencji Krajowej był Kanclerz Wolfgang Schroeder i Wiceprezydent UE Komisarz Guenther Verheugen. Wnioski z Konferencji Krajowej przedstawił na forum europejskim Komisarz Verheugen. Stanowisko Kanclerza Schroedera i Komisarza Verheugena było następujące:
W dniach 25-26 stycznia 2005 r. w Bremie podczas Konferencji Maritime Industries Forum odbędzie się trzecia sesja "European Maritime Clusters".
Pan Cezary Dąbrowski, Wojewoda Pomorski, zaprosił dr inż. Bogdana Sedlera do uczestnictwa w Radzie Naukowo-Eksperckiej Wojewody Pomorskiego. Pierwsze spotkanie Rady odbędzie się 13 grudnia i poświęcone będzie zagadnieniom programowym i organizacyjnym. Można się spodziewać, że określony zostanie zakres działania oraz kompetencje poszczególnych jej członków.
![]() |
Dnia 8 listopada 2004 r. w Domu Technika w Gdańsku odbyła się Polsko - Holenderska Konferencja "Polski Klaster Morski". Organizatorami przedsięwzięcia były Konsorcjum Morskie składające się z Instytutu Polska Sieć Gospodarki Morskiej Fundacji Naukowo Technicznej Gdańsk i Instytutu Naukowo Technicznego Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT w Gdańsku oraz Krajowa Izba Gospodarki Morskiej |